Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Duch a, duchem jest. Nie dziw się, że ci powiedziałem: musicie się na nowo narodzić.

Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest. Nie dziw się, że ci powiedziałem: musicie się na nowo narodzić.
Ewangelia Jana 3,6-7

Nikodem był człowiekiem cieszącym się poważaniem, należącym do elity ówczesnego społeczeństwa izraelskiego – był faryzeuszem. Przyszedł do Jezusa Chrystusa w nocy, aby nie narażać się na niesławę, zajmował bowiem wysokie stanowisko. Nie należał jednakże do tych ludzi, których w innych okolicznościach Pan Jezus musiał ganić słowami: "Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy […] Głupi i ślepi!" (Ew. Mat. 23,15-17). Zapewne Nikodem jeszcze nie zdawał sobie sprawy z tego, kogo miał przed sobą: samego Syna Bożego.
Czy nie zasługuje na uwagę fakt, że akurat z tym człowiekiem Pan rozmawia o konieczności nowego narodzenia? Rozpowszechnione jest mniemanie, że tylko szczególnie źli ludzie potrzebują radykalnej zmiany w swoim życiu. Lecz to Nikodem usłyszał słowa: "Musicie się na nowo narodzić". Tak, nawet szlachetni, uczciwi ludzie są i pozostaną przed Bogiem "ciałem" – istotami omylnymi, błądzącymi, nienadającymi się do niebiańskiej egzystencji.
Słysząc zastrzeżenia Nikodema, Pan Jezus wyjaśnia mu, że chodzi tu o działanie Ducha Bożego. Jak w czasie naturalnych narodzin człowiek to "ciało i krew", tak wierzący przez akt nowego narodzenia otrzymuje duchowe życie z Boga, życie wieczne. Na koniec tej wypowiedzi Pan Jezus – Syn Boży wypowiada znane znamienne słowa: "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny" (Ew. Jana 3,16).

(C) Copyright "Dobry Zasiew" 2011

Zapraszamy na witrynę http://chrzescijanin.strefa.pl/

Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest. Nie dziw się, że ci powiedziałem: musicie się na nowo narodzić.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: